The following list is a collection of winners and participants for all 2021 McLean County Ag Fair 4-H Exhibits winners and participants:

DIVISION 6029 — 4-H ARTS727a Junior Acrylic Still Life: 1st Megan Simon

727b Senior Acrylic Still Life: 1st Alexis Hayden, 2nd Jalee Pinkston

728a Junior Water Color: Using watercolors and a variety of techniques to complete a painting on watercolor paper.: 1st Naiyeli Norris, 2nd Foster Dalton 3rd Addison Marshall, participation Michael Woosley, Emmy Jo Scott

728b Senior Water Color: 1st Alexis Hayden

729b Senior Abstract: 1st Jalee Pinkston

731b Senior Self Portrait: 1st Alexis Hayden

732a Junior Human Action: Using acrylic or watercolor paints, capture human action through the use of vivid colors, lines, and texture when painting. : 1st Addison Marshall,

733b Senior Oil Painting: same as Junior. : 1st Alexis Hayden

734b Senior Oil Landscape: same as Junior. : 1st Alexis Hayden

748a Junior Color Pencil: Draw with colored pencils and use turpenoid to blend the colors. : 1st Alexis Hayden,

755a Junior Lap Loom: 1st Brianna Hawley

757b Senior Clay: 1st Alexis Hayden

DIVISION 6018 — 4-H FARM CROPSFC-600 Alfalfa hay, 1/2 bale: 1st Zach Albin

FC-603 Other grass hay, 1/2 bale: 1st Zach Albin

DIVISION 6035 — 4-H FOODFP-862 Salsa: (pint jar or smaller) canned using a boiling water canner. : 1st Jalee Pinkston

FP-863 Dill Pickles: (pint jar or smaller), canned using a boiling water canner: 1st Jalee Pinkston

DIVISION 6027 — 4-H FORESTRY704 Unit 1- Leaf Print Collection 1 year: 1st Megan Simon, 2nd Brianna Hawley 3rd James Brooks, participation Chance Marshall, Landon Laughary, Zach Albin, Mason Howard, Mavrick Keister, Madilyn Laughary

704A Unit 1- Leaf Print Collection 1 year Senior: 1st Brandon Crawford

DIVISION 6015 — 4-H HORTICULTURE & PLANT SCIENCE569 House Plants: 1st Megan Simon

DIVISION 6041-B — 4-H LEADERSHIP PROJECT

926 Senior Divison — one page resume: 1st Jalee Pinkston

DIVISION 6030 — 4-H PHOTOGRAPHY764a Forest: 1st Jalee Pinkston

764b water: 1st Jalee Pinkston

764c wildlife: 1st Jalee Pinkston

764d Natural Scenic: 1st Jalee Pinkston

764f insect: 1st Jalee Pinkston

765a livestock: 1st Jalee Pinkston

765e farm equipment: 1st Jalee Pinkston

766f National/international: 1st Jalee Pinkston

767b Food Preperation: 1st Jalee Pinkston

767c Culture: 1st Jalee Pinkston

767E Patterns/Design: 1st Jalee Pinkston

769d Healthy Foods: 1st Jalee Pinkston

773 sequence 4 photographs: 1st Jalee Pinkston

DIVISION 6042- KENTUCKY 4-H TRENDS1050 Junior Upcycling Project: 1st Naiyeli Norris, 2nd Emmy Jo Scott 3rd Addison Marshall, participation Foster Dalton

1051 Senior Upcycling project: 1st Duanne Kennedy

Cloverbud Division Winners and Participants

DIVISION 6029 — 4-H ARTS728a Clover Water Color: 1st Bailey Marshall, 2nd Hailey Brooks, 3rd Emmitt Blakely, participation Elizabeth Toor, Emily Howard, Charley Sutherlin, Peyton Stratton, Cassie Woosley, Callie Woosley

731a Clover Self Portrait: 1st Peyton Stratton, 2nd Bailey Marshall, 3rd Elizabeth Toor, participation Emily Howard, Charley Sutherlin, Cassie Woosley, Emmitt Blakely, Hailey Brooks, Callie Woosley

DIVISION 6027 — 4-H FORESTRY704 Clover 3 Leaf Print Collection: 1st Elizabeth Toor, 2nd Mila Norris, 3rd Lance render, participation Shepherd Scott, Karson Render and John Mark Toor

DIVISION 6042- KENTUCKY 4-H TRENDS1050 Clover Upcycling Project: 1st Callie Woosley, 2nd Cassie Woosley. 3rd John Mark Toor, participation Mila Norris, Bailey Marshall, Elizabeth Toor, Emily Howard

Open Home Division

Overall Grand Champion: Brenda Pinkston

HOME FURNISHINGS DIVISIONGrand Champion: Brenda Pinkston

HOME FURNISHINGS QUILTING DIVISION1002 Scrap Quilt using scraps of 20 more fabrics machine quilted by someone else: Brenda Pinkston 1st/ Marilyn Adkins 2nd/ Dorothy Pinkston 3rd

1004 Cotton Quilt, pieced and machine quilted by maker: Mechelle Arnold 1st

1005 Cotton Quilt, pieced and machine quilted by someone else: Brenda Pinkston 1st/ Dorothy Pinkston 2nd/ Marilyn Adkins 3rd

1014 Cotton Quilt, top only, pieced: Brenda Pinkston 1st/Katrina Miller 2nd/ Mechele Arnold 3rd

1021 Miscellaneous Quilt other than those listed above machine quilted by someone else: Dorothy Pinkston 1st/ Marilyn Adkins 2nd Katrina Miller 3rd

1026 Quilt made in class machine quilted by maker: Mechele Arnold 1st

1027 Quilt made in class machine quilted by someone else: Brenda Pinkston 1st / Bonnie Kinney 2nd / Dorothy Pinkston 3rd

1030 Senior Citizen Quilt made by 65 or over machine quilted by maker: Brenda Pinkston 1st Grand Champion

1031 Senior Citizen Quilt made by 65 or over machine quilted by someone else: Brenda Pinkston 1st/ Marilyn Adkins 2nd/ Dorothy Pinkston 3rd

1033 Small Quilt machine quilted by maker: Brenda Pinkston 1st/ Mechele Arnold 2nd

1036 Baby Quilt, any kind, machine quilted by maker: Brenda Pinkston 1st

1037 Baby Quilt, any kind, machine quilted by someone else: Marilyn Adkins 1st

1039 Miniature Quilt no larger than 18”x18”: Brenda Pinkston 1st/ Mechele Arnold 2nd

1043 Afghan, Granny Pattern: 1st Pattie Shanks

HOME FURNISHINGS DIVISION1045 Woven Item: Pattie Shanks, 1st / Katrina Miller, 2nd/ Alliah Bellew, 3rd

1048 Painted Item: Brenda Pinkston 1st

1049 Hand Woven Basket: Pattie Shanks 1st/ Katrina Miler 2nd

1051 Wall hanging textile machine quilted: Brenda Pinkston 1st/ Dorothy Pinkston 2nd/ Katrina Miller 3rd

1053 Door Decoration textile: Brenda Pinkston 1st,

1054 Door Decoration other: Patty Shanks 1st/ Brenda Pinkston 2nd

TEXTILES DIVISION

Grand Champion: Brenda Pinkston

1063 Ladies Suit, 2pieces, other than cotton: Brenda Pinkston 1st

1065 Ladies Dress: Brenda Pinkston 2nd

1066 Formal or Evening Wear: Brenda Pinkston 2nd

1067 Ladies Blouse: Brenda Pinkston Brenda Pinkston 2nd

1068 Ladies Skirt: Brenda Pinkston 1st

1070 Pants: Brenda Pinkston 1st

1073 Childs garment, size 3-12 Dressy: Brenda Pinkston 1st

1080 Fabric purse: Brenda Pinkston 1st, Grand Champion

1081 Fabric Wallet: Dorothy Pinkston 2nd

1082 Fabric luggage: Dorothy Pinkston 2nd

1089 Miscellaneous textiles not listed above: Dorothy Pinkston 2nd

NEEDLEWORK DIVISION

Grand Champion: Brenda Pinkston

1094 Knitted sweater, vest, cape, shawl or scarf: Pattie Shanks 1st / Brenda Pinkston 2nd

1095 Knitted baby article: Pattie Shanks 1st

1096 Miscellaneous knitting: Pattie Shanks 1st/ Katrina Miller 2nd

1097 Crocheted sweater, vest, cape, shawl or scarf: Pattie Shanks 1st

1098 Crocheted baby article: Pattie Shanks 1st/ Connie Clary 3rd

1099 Miscellaneous crochet: Pattie Shanks 1st

1100 Table runner: Brenda Pinkston 1st / Mechele Arnold 3rd

1106 Patchwork Pillow: Brenda Pinkston 1st

1108 Any other pillow: Brenda Pinkston 1st/ Katrina Miller 2nd/ Connie Clary 3rd

1109 Quilted item (other than quilt): Mechele Arnold 2nd Brenda Pinkston 3rd

1111 Counted Cross Stitch Picture:): Mechele Arnold 1st, Tiffany Arnold 2nd

1115 Counted Cross-stitch Item: Mechele Arnold 1st

1120 Tote bag: Brenda Pinkston 1st, Grand Champion/ Dorothy Pinkston 2nd / Tiffany Arnold 3rd

1121 Set of pillowcases sewn: Brenda Pinkston 1st/ Mechele Arnold 2nd

1123 Machine Embroidery Item: Katrina Miller 1st

1124 Needlework item made by 75-year-old or over: Connie Clary 3rd

1126 Recycled textile item: Brenda Pinkston 1st

1128 Miscellaneous needlework not listed above Connie Clary 3rd

OTHER ITEMS DIVISION

Grand Champion: Katrina Miller

1135 Miscellaneous adult 40-60: Katrina Miller 1st, Grand Champion

1136 Miscellaneous adult over 60: Pattie Shanks 1st

1139 Jewelry 18 and over: Katrina Miller 1st

1140 Gourds, Decorated Emily Baggett 1st

1143 Miscellaneous recycled item household: Brenda Pinkston 1st

1144 Miscellaneous recycled item other: Brenda Pinkston 1st / Lilly Pinkston 2nd

FINE ARTS DIVISION

Grand Champion: Emily Baggett

1150 Best pastel painting: Lexi Hayden 1st

1151 Best watercolor painting: Emily Bagget 1st/ Lexi Hayden 2nd/ Agnes Pinkston 3rd /

Elizabeth Toor Participation

1152 Best acrylic painting: Emily Baggett 1st/ Josie Pinkston 2nd/ Alex Sublett 3rd

1154 Best pencil sketch: Emily Baggett 1st, Grand Champion/ Josie Pinkston 2nd/ Alliah Bellow 3rd/ Agnes Pinkston Participation

1155 Best Ink Sketch: Emily Baggett 1st

1156 Best mixed medium: Lily Pinkston 1st

PHOTOGRAPHY DIVISION

Grand Champion: Sue Berry

Black and White:

1162 Portraits (head or full figure, posed or informal): Katrina Miller 1st/ Jalee Pinkston 2nd/

Mischelle Pinkston 3rd / Sue Berry Participation

1163 Human interest (candid, people interacting): Jalee Pinkston 1st / Sue Berry 2nd/

1164 Scenic (landscapes, water, sunsets, buildings, roads, etc.): Jalee Pinkston 1st/ Sue Berry 2nd

1165 Floral (flowers, gardens, plants): Sue Berry 1st/ Jalee Pinkston 2nd

1166 Animals (wild or domestic, pets): Sue Berry 1st/Holly Johnson 2nd /Jalee Pinkston 3rd

1167 Children (including babies): Sue Berry 1st /Jalee Pinkston 2nd/Katrina Miller 3rd /

Mischelle Pinkston Participation

1168 Unclassified (abstract, still life, humor, houses, illustrative): Sue Berry 1st/ Holly Johnson 2nd/ Katrina Miller 3rd/ Jalee Pinkston Participation

Color:

1171 Portraits (head or full figure, posed or informal): Sue Berry 1st/ Holly Johnson 2nd/ Katrina Miller 3rd/ Mischelle Pinkston and Jalee Pinkston Participation

1172 Human interest (candid, people interacting): Holly Johnson 1st / Jalee Pinkston 2nd/ Mechele Arnold 3rd / Sue Berry, Katrina Miller, Mischelle Pinkston Participation

1173 Scenic (landscapes, water, sunsets, buildings, roads, etc.): Sue Berry 1st/ Katrina Miller 2nd/ Holly Johnson 3rd / Mechele Arnold, Jalee Pinkston, Elaine Gunterman Participation

1174 Floral (flowers, gardens, plants): Sue Berry 1st/ Elaine Gunterman 2nd/ Mechele Arnold 3rd/ Joe Arnold, Jalee Pinkston, Holly Johnson, Katrina Miller and Mischelle Pinkston Participation

1175 Animals (wild or domestic, pets): Holly Johnson 1st and Grand Champion/ Alex Sublett 2nd/ Mechele Arnold 3rd / Tiffany Arnold, Joe Arnold, Jalee Pinkston, Sue Berry, Katrina Miller and Mischelle Pinkston Participation

1176 Children (including babies): Katrina Miller 1st/ Sue Berry 2nd/ Holly Johnson 3rd/ Jalee Pinkston Participation

1177 Unclassified (abstract, still life, humor, houses, illustrative): Jalee Pinkston 1st/ Holly Johnson 2nd /Sue Berry 3rd / Alex Sublett, Mechele Arnold, Joe Arnold, Katrina Miller, Mischelle Pinkston Participation

Restoring old photos (before and after included):

1183 Human (portraits, candid, children people interacting): Holly Johnson 1st/ Sue Berry 2nd

1184 Nature (scenic, floral, animals): Sue Berry 1st

Enhanced:

1188 Portraits (head or full figure, posed or informal): Sue Berry 1st/ Holly Johnson 2nd

1189 Human interest (candid, people interacting): Holly Johnson 1st / Sue Berry 2nd

1190 Scenic (landscapes, water, sunsets, buildings, roads, etc.): Holly Johnson 1st / Sue Berry 2nd

1191 Floral (flowers, gardens, plant: Sue Berry 1st/

1192 Animals (wild or domestic, pets: Holly Johnson 1st / Sue Berry 2nd

1193 Children (including babies): Sue Berry 1st

1194 Unclassified (abstract, still life, humor, houses, illustrative): Holly Johnson 1st / Katrina Miller 2nd / Sue Berry 3rd

Collage of 3 photos:

1200 Human (portraits, candid, children people interacting): Sue Berry 1st/ Mischelle Pinkston 2nd/ Mechele Arnold 3rd / Katrina Miller Participation

1201 Nature (scenic, floral, animals): Sue Berry 1st / Jalee Pinkston 2nd / Mechele Arnold 3rd / Katrina Miller Participation

Collage of 5 photos:

1206 Human (portraits, candid, children people interacting): Sue Berry 1st/ Mischelle Pinkston 2nd/ Mechele Arnold 3rd / Katrina Miller Participation

1207 Nature (scenic, floral, animals): Jalee Pinkston 1st / Sue Berry 2nd / Mechele Arnold 3rd/ Katrina Miller Participation

CANNING DIVISION

Grand Champion: Joyce Rickard

Fruits:

1212 Peaches: Joyce Rickard 2nd

1213 Apples: Joyce Rickard 2nd

1216 Pears: Joyce Rickard 1st

1218 Grape Juice: Joyce Rickard 2nd

Vegetables:

1224 Green beans: Joyce Rickard 2nd

Pickles and Relish:

1245 Bread and Butter Pickles: Joyce Rickard 1st

1247 Beet Pickles: Joyce Rickard 2ND

1249 Any pickle not mentioned above: Joyce Rickard 1ST Grand Champion

1251 Sweet relish: Dorothy Pinkston 2nd

1252 Pepper relish: Joyce Rickard 1st

Soft spreads — Jellies, Jams, and Preserves

1275 Any other jam not mentioned above: Bonnie Kinney 1st

BAKED GOODS DIVISION

Grand Champion: Joyce Rickard

Breads:

1290 Corn sticks or muffins: Joyce Rickard 1st

1291 Blueberry Muffins: Joyce Rickard 1st/Bonnie Kinney 2nd

Cookies:

1320 Brownies: Joyce Rickard 1st

1321 Oatmeal cookies: Joyce Rickard 2nd

1322 Chocolate chip cookies: Joyce Rickard 1st

1323 Sugar cookies: Joyce Rickard 1st

1326 Your favorite cookies not listed: Bonnie Kinney 1st, Alliah Bellow 2nd/ Joyce Rickard 3rd

1327 Plate of assorted cookies (4 kinds): Joyce Rickard 1st

Candies:

1340 Chocolate fudge: Joyce Rickard 1st

1342 Divinity: Joyce Rickard 1st Grand Champion

1346 Other candy: Joyce Rickard 1st

1348 Plate of assorted candy (4 kinds): Joyce Rickard 1st

1350 Fudge: Joyce Rickard 1st

FLORAL DIVISION

Grand Champion: Judy Hayden

1355 Miniature Rose, Single Bloom: Dorothy Pinkston 1st

1358 Zinnia, large, 3 blooms: Dorothy Pinkston 1st

1359 Zinnia, small, 3 blooms: Dorothy Pinkston 1st

1360 Gladiolus, 1 spike: Dorothy Pinkston 1st

1369 Design featuring Gladiola: Dorothy Pinkston 1st

1375 Design featuring mixed garden flowers: Dorothy Pinkston 1st

1387 Arrangement of 3 or fewer flowers, live: Judy Hayden 1st Grand Champion/Dorothy Pinkston 2nd

1389 Most unusual arrangement, live: Dorothy Pinkston 1st

YOUTH ARTS AND CRAFTS DIVISION

Grand Champion: Wyatt Bellow

Ages 5-7 year olds only:

1410 Coloring book page: Wyatt Bellow 1st/ Maddie Muster 2nd

1411 Watercolor: Wyatt Bellow 1st

1412 Marker drawing: Wyatt Bellow 2nd

1413 Crayon drawing: Wyatt Bellow 1st

1415 Hand Woven Item: Wyatt Bellow 1st

1420 Construction Toy Other than Lego: Wyatt Bellow 1st

1421 Bible School craft: Wyatt Bellow 1st

1422 Jewelry: Alliah Bellow 1st

1424 Fabric item: Wyatt Bellow 1st

1425 Woodcraft item: Wyatt Bellow 1st

1426 Miscellaneous: Wyatt Bellow 1st

MEN’S CORNER DIVISION

Grand Champion: Buck Barnett

1475 Home furnishings (tables, pillows, anything to go in the home): Floyd Junior Cockerall 1st

1479 Wood item, large: Buck Barnett 1st Grand Champion

1484 Miscellaneous: Buck Barnett 1st

HOLIDAY DIVISION

Grand Champion: Dorothy Pinkston

1491 Valentine’s: Dorothy Pinkston 1st/ Katrina Miller 2nd

1493 Easter: Dorothy Pinkston 1st Grand Champion / Katrina Miller 2nd/ Pattie Shanks 3rd

1495 Memorial Day: Katrina Miller 1st

1497 July 4th: Dorothy Pinkston 1st/ Katrina Miller 2nd

1498 Halloween: Katrina Miller 1st / Mechele Arnold 2nd

1501 Christmas: Sue Berry Pattie Shanks 1st / Dorothy Pinkston 2nd/ Brenda Pinkston 3rd

1502 Christmas made from a kit: Katrina Miller 1st

YOUTH HOLIDAY CORNER DIVISION

Grand Champion: Alliah Bellow

1612 Christmas: Alliah Bellow 1st Grand Champion

Freddie Bourne, fbourne@mcleannews.com

Freddie Bourne, fbourne@mcleannews.com

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.